Czym jest wywołana suchość pochwy?

Suchość pochwy może skutecznie uniemożliwić odbycie bezbolesnego oraz satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Warto wiedzieć, iż na suchość pochwy mogą wpływać czynniki takie jak stres, depresja czy inne choroby towarzyszące. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o problemie suchości pochwy.

Z czego wynika suchość pochwy?

Suchość pochwy zazwyczaj ma miejsce, gdy kobieta jest w fazie menopauzy. Okazuje się jednak, że wiele kobiet nawet w bardzo młodym wieku uskarża się na problem nieodpowiedniego nawilżenia swoich miejsc intymnych. Przyczyny tego stanu rzeczy są mocno zróżnicowane. Wydawać by się mogło, iż przyczyna tkwi w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, jednak w wielu przypadkach o suchości pochwy decyduje stres, niepokój i lęk.

Chroniczny stres oraz depresja mają ogromny, bardzo negatywny wpływ na ogólną kondycję dróg rodnych u kobiet. Suchość pochwy to jeden z elementów wskazujących na to, iż z organizmem kobiety dzieje się coś niedobrego. Pochwa wydziela samodzielnie środek nawilżający, tzw. śluz. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. W pochwie znajduje się też mikroflora bakteryjna, która pod wpływem różnych czynników może zostać zaburzona, co także może spowodować suchość pochwy.

Istnieje szereg czynników, które zawsze powodują zaburzenie równowagi flory bakteryjnej w pochwie, co powoduje jej suchość. W większości przypadków taka dolegliwość nie jest czymś, czym trzeba byłoby się bardzo przejmować. Są jednak przypadki, w których suchość pochwy jest objawem jakiś bardzo negatywnych i groźnych zaburzeń zachodzących w organizmie. Zalecamy, aby w przypadku zaobserwowania u siebie jakiś niepokojących objawów, jak najszybciej udać się do ginekologa. Pomoc specjalisty w znalezieniu przyczyny problemu oraz jego wyleczeniu jest nieoceniona.

Suchość pochwy jest bardzo negatywnym zjawiskiem, jeżeli kobieta chciałaby odbywać stosunki seksualne. Nieodpowiednie nawilżenie ścianek pochwy sprawia, iż kobieta odczuwa ból w trakcie penetracji. To może znacząco odbić się na jej relacjach z partnerem. Ponadto suchość pochwy może powodować także inne uczucia, np. swędzenie, podrażnienie lub tzw. uczucie naciągania. Jeżeli nie chcemy znosić wszystkich tych nieprzyjemnych dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który doradzi, jak naprawić ten problem.

Stres i depresja a suchość pochwy

Stres i depresja to jedne z najważniejszych czynników decydujących o tym, iż dochodzi do jakiś zaburzeń w funkcjonowaniu pochwy. Warto wiedzieć, iż oddziałują one nie tylko na suchość pochwy, ale również na mnóstwo innych kwestii dotyczących zdrowia kobiety. Jeśli kobieta jest w nieustannym stresie, odbija się to na jej popędzie seksualnym. Mniejsze libido skutkuje z kolei brakiem prawidłowego nawilżenia w pochwie. W takim przypadku kobieta powinna jak najszybciej udać się do psychoterapeuty, który pomoże jej rozwiązać zaistniały problem. Czasami wystarczy zmiana trybu życia na spokojniejszy lub wyjaśnienie wszystkich nieporozumień z partnerem.

Gospodarka hormonalna

Są zmiany hormonalne, które również wpływają na suchość pochwy. Do zmian w gospodarce hormonalnej dochodzi w trakcie laktacji, miesiączki lub menopauzy. Powodują one, iż zmieniona zostaje ilość estrogenów w organizmie kobiety. Estrogeny to hormony, które w głównej mierze wpływają na stopień nawilżenia oraz ogólny stan zdrowotny pochwy. W przypadku, gdy liczba estrogenów spada, pojawienie się problemów z suchością pochwy jest tylko kwestią czasu.

Add Comment