Domowe lubrykanty – czy warto je stosować?

Domowe lubrykanty cieszą się wśród wielu par sporą popularnością. Zwłaszcza, jeżeli cenią sobie one poszanowanie dla środowiska naturalnego. Niestety, w niektórych przypadkach stosowanie domowych lubrykantów może przynieść wiele negatywnych konsekwencji, np. wystąpienie reakcji alergicznej czy nawet pęknięcie prezerwatywy. Zapraszamy do lektury wszechstronnego poradnika na temat domowych lubrykantów.

Domowe lubrykanty – czy warto je stosować?

Suchość pochwy to problem, który występuje u sporej liczby kobiet. Jest to zjawisko wywoływane wieloma różnymi czynnikami. Może to być np. spowodowane przez stres lub kandydozę. Właściwe nawilżenie pochwy jest niezbędne do tego, aby stosunek seksualny przyniósł odpowiednią satysfakcję obu stron. Akt seksualny w przypadku, gdy pochwa jest sucha, może pozostawiać wiele do życzenia. Z tego względu tak wiele par decyduje się na stosowanie lubrykantów. Dzięki nim kontakty seksualne obojgu partnerom sprawiają ogromną przyjemność i satysfakcję, a co najważniejsze – jest on całkowicie bezbolesny. Suchość pochwy może spowodować, iż partnerzy nie będą chcieli odbywać stosunków seksualnych tak często jak wcześniej. Zastosowanie lubrykantu jest jednak świetnym, bezpiecznym i prostym rozwiązaniem. Dzięki temu satysfakcja z odbywanych stosunków seksualnych będzie naprawdę wysoka. Lubrykant lubrykantowi jednak nie jest równy.

Czym należy kierować się poszukując najlepszego lubrykantu?

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, w skrócie WHO) określiła dokładne kryteria i wymagania, które powinny spełniać lubrykanty. Przede wszystkim, lubrykant powinien być w pełni kompatybilny z prezerwatywami. Nie może on w żaden sposób wpływać na ich wydajność czy trwałość. Dodatkowo, lubrykant musi działać w sposób długotrwały. W ten sposób nawet długi stosunek seksualny będzie bardzo przyjemny oraz sprawi równie dużą satysfakcję obu partnerom.

Na rynku jest dostępnych mnóstwo lubrykantów. W aptekach bez problemu można znaleźć rozmaite lubrykanty dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Mimo tego, są osoby, które preferują lubrykanty domowe. Czy są one równie bezpieczne i wydajne?

Naturalny lubrykant lepszy niż z apteki?

Mnóstwo kobiet zamiast zaopatrywać się w lubrykanty z apteki, woli naturalne oraz w 100% przyjazne dla środowiska produkty. Do najpopularniejszych domowych lubrykantów zaliczamy m.in. wazelinę, aloes, kremy do ciała, napar z rumianku, jaja kurze, ślinę czy olej. Jaka jest ich skuteczność? Pod tym względem jest bardzo różnie. Niektóre domowe lubrykanty zapewniają tymczasowe nawilżenie, jednak czasami ich używanie jest ryzykowne. Pochwa to takie miejsce, które wyróżnia ogromna wrażliwość. Znajduje się tam bardzo delikatna flora bakteryjna, którą łatwo jest zaburzyć. Gdyby doszło do tego, mogłoby to wywołać pojawienie się różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Niektóre domowe lubrykanty mogą mieć określony wpływ na zdrowie pochwy.

Niebezpieczeństwo wynikające ze stosowania kremów nawilżających jako lubrykantów

Jeżeli zamiast lubrykantu postawimy na nawilżanie z wykorzystaniem kremu nawilżającego, może to mieć ogromny wpływ na kondycję skóry w okolicach narządów płciowych. Wiele kobiet jest przekonanych, że skoro krem, który kupiły, jest “nawilżający”, to będzie on nieocenionym wsparciem w trakcie penetracji. Takie myślenie jest jednak błędne. Kremy nawilżające nie są przeznaczone do stosowania jako lubrykanty. Ich skład chemiczny może wywołać jakieś interakcje z prezerwatywą, co może uszkodzić lateks oraz spowodować wystąpienie pęknięć.

Add Comment