Nie ma się czego wstydzić, czyli kilka słów o hemoroidach.

Często jest tak, że nawet popularność jakiejś przypadłości powoduje wstyd czy skrępowanie dotyczące mówienia o problemie. Jednym ze schorzeń, które królują w tego typu zestawieniu, są znane a po łowie społeczeństwa hemoroidy. Przypadłość dosyć drażliwa, jednak stosunkowo łatwa do wyleczenia w pierwszych etapach, dlatego warto przełamać tabu i zgłosić się o pomoc do specjalisty – lekarza lub przynajmniej farmaceuty.

Nieprzyjemna poduszeczka

Hemoroid jest niczym innym jak niewielkim guzkiem wypełnionym krwią. Powstaje w wyniku rozluźnienia siły mięśniowej, a jak wiadomo, odbyt należy do mocno unerwionych i dosyć wrażliwych obszarów ciała i niewiele potrzeba, by wystąpiła tam jakaś dolegliwość. Powstała poduszka naturalnie sama opróżnia się podczas oddawania stolca pod wpływem impulsu pochodzącego z mózgu; czasami jednak proces ów nie występuje. Skutkuje to nadmiernym puchnięciem owej struktury, a co za tym idzie – występowaniem dolegliwości bólowych. Konsekwencją usilnego napierania na hemoroidy może być ich pękanie, co znacznie utrudnia proces regeneracji i leczenia. Problem pojawia się doraźnie, jednakże brak odpowiedniego leczenia sprzyja nawrotom uciążliwej dolegliwości. Z czasem przekształca się w przewlekłą formę, jaką jest choroba hemoroidalna, a kolejno w tzw. żylaki odbytu. Hemoroidy dotykają co drugiego Polaka i w istocie niewielu podejmuje faktyczne próby przywrócenia dobrej kondycji okolicom odbytu.

Nie siedź bezczynnie

Fizjologia i anatomia naszego organizmu wykorzystuje odbyt do defekacji oraz upuszczania gazów, a za proces ten odpowiada między innymi kilka par zwieraczy, które dotknięte hemoroidami utrudniają, a czasem uniemożliwiają regulowanie tego procesu. Pomińmy dalsze konsekwencje – lepiej skupić się na sposobie leczenia hemoroidów.

Najbardziej skuteczną i wybieraną jako pierwszą metodą leczenia jest maść z wyciągiem z kasztanowca, przetwory z pączków topoli, balsamem peruwiańskim. Jeżeli problem nie jest zbyt zaawansowany, to zwykle wystarcza ta form, którą ewentualnie wzbogacić można o leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i obkurczające w postaci tabletek, maści, czopków. Rekonwalescencję wspierają tzw. nasiadówki ziołowe, które koją za sprawa rumianku czy kory dębu.

Szybka reakcja na pojawienie się hemoroidów gwarantuje szybkie i łatwe leczenie – w przeciwnym razie konieczne może być wykonanie zbiegu usuwającego poduszki krwawnicze, na przykład gumkowanie – metoda Barrona, które polega na założeniu gumowego pierścienia na nasadę guzka. Konsekwencją odcięcia dopływu krwi jest obumieranie i ostatecznie odpadniecie narośli. Korzysta się także ze skleroterpii (zastrzyk ze specjalistycznego preparatu powodującego zakrzep i odpadniecie guzka) oraz laseroterapii (zniszczenie guzka poprzez naświetlenie).

Gdzie szukać przyczyny problemu?

Kłucie, swędzenie czy pieczenie odbytu nie należą do specjalnie przyjemnych objawów towarzyszących codzienności, dlatego warto zapobiegać wystąpieniu żylaków lub walcząc z nimi, wdrożyć rzetelne leczenie. Powstawaniu guzków sprzyja siedzący tryb życia,, brak aktywności fizycznej, otyłość, nadwaga, dieta uboga w błonnik. Problem dotyka zwłaszcza kierowców, pracowników biurowych oraz sportowców (kolarzy, wioślarzy).

W związku z tym nasuwa się myśl, że przeciwdziałaniu żylaków towarzyszyć powinna zmiana trybu życia, w tym zwiększenie ilości spożywanych płynów. Medycyna zna skuteczne sposoby na usunięcie powstałej struktury, jednakowoż trafniejszą opcją jest brak konieczności walki przypadłością.

Add Comment